LOs representantskap vedtok i dag kravene til årets lønnsoppgjør. Norsk Jernbaneforbund er svært tilfreds med kravene, både på lønns- og pensjonssiden.
Hovedkravene ble følgende:
I de enkelte områdene gjøres prioriteringer til fordel for grupper som systematisk over tid er blitt hengende etter i lønnsutviklingen, herunder LO-grupper med lang utdanning.
AFP:
LO deler myndighetenes ønske om å fremme lengre yrkesdeltakelse, med gjeldende utsikt til liten vekst i antall personer i yrkesaktiv alder og en stor økning i antall pensjonister.
LO-kongressens forutsetning var at dette måtte skje ved et arbeidsliv som gir bedre muligheter for seniorene og ikke gjennom kutt i AFP-ordningen livet ut for de som har behov for å gå av før ordinær pensjonsalder.
Den foreslåtte nye tidligpensjon i Folketrygden innebærer en kraftig reduksjon i alderspensjonen ved uttak før fylte 67 år. Spesielt utsatt blir arbeidstakere som ved fylte 62 og 63 år ikke har et reelt valg om å fortsette eller ikke. Ofte er det de samme gruppene som historisk har hatt en lavere levealder enn gjennomsnittet.
AFP er en felles sak som krever felles handling og felles opptreden. AFP angår alle organiserte i LO-forbundene og det er et felles ansvar å finne gode løsninger på framtidas AFP samtidig som pensjonssystemene utformes slik at det gir gevinst å være i inntektsgivende arbeid.
Krav til AFP er:
Deltidsarbeidende og andre med gjennomsnittlig årslønn under 4,3 G i 40 år må sikres minst like gode muligheter til å benytte AFP som i dagens ordninger.
AFP-løsningen i privat sektor må innpasses også i andre avtaleområder
Forhandlingene vil skje samordna men med mulighet for forbundsvise tilpassinger. Forhandlingene i privat sektor starter 5. mars og de forbundsvise tilpassningene vil skje i tidsrommet 6.3-11.3.
Norsk Jernbaneforbund vil delta i de forbundsvise tilpasinger i forbindelse med bransjeavtalen i Nettbuss.
Forhandlingene i staten starter 4. april og i Spekter 7. april.